Aktywiści weszli pod samochód tak, że praktycznie nie było szans ich zauważyć! – kierowca samochodu opowiada o przebiegu blokady na rondzie ONZ

Pisaliśmy wielokrotnie, że w wyniku blokowania naszych samochodów biorących udział w akcji "Stop biznesowi śmierci" może stać się komuś krzywda. Tym razem zagrożenie było naprawdę poważne. Rozmawiamy z Adamem Wiśniewskim, kierowcą samochodu, który w środę 20.05.2021 był blokowany na rondzie ONZ.

Karolina Jurkowska: Kiedy i gdzie dokładnie zostaliście zaatakowani? Jak do tego doszło?

Adam Wiśniewski: To było około godziny 17:15 w środę. Przejeżdżaliśmy wtedy przez rondo ONZ. Ruszałem na zielonym świetle i właśnie wtedy przed maską samochodu stanęła kobieta. Potem dołączali się inni ludzie, łącznie sześć osób. Zadzwoniliśmy po policję. Kiedy funkcjonariusze przyjechali, stały już tylko trzy osoby, które również próbowały uciec, ale zostały zatrzymane. Ponieważ takie sprawy kierujemy do sądu, policja wylegitymowała wszystkich i mogliśmy jechać dalej.

Ale była druga blokada?

Tak, na skręcie w lewo, w ulicę Świętokrzyską. Tam trzy osoby wbiegły na przejście dla pieszych, po czym szybko zniknęły z pola widzenia, wbiegając pod samochód.

To brzmi jak bardzo niebezpieczna sytuacja. Widziałeś jak znikają pod samochodem?

Niestety, kierowca nie miał praktycznie szans tego zobaczyć w swoim polu widzenia. Na szczęście obserwował ich kolega, który krzyknął do mnie, że ci ludzie wchodzą pod koła, dzięki czemu szybko zaciągnąłem hamulec ręczny. Gdyby nie to, z winy blokujących samochód mogłoby dojść do tragedii.

Na filmie z przebiegu akcji widać prawdopodobnie panią Maję Gaszyńską o pseudonimie “Lu” ze “Stop Bzdurom” i jej koleżankę panią Magdę, o których pisaliśmy tutaj. Czy to są te same osoby, które blokowały samochód po raz pierwszy?

Nie, podczas drugiej blokady przyszły inne osoby. Potem było ich więcej, był też znany nam już fotograf Mikołaj Kiembłowski.

Jak skończyła się ta blokada?

Ponownie przyjechała policja. Osoby blokujące samochód nie chciały odejść, więc musiały zostać usunięte przez funkcjonariuszy siłą.

Dziękuję za rozmowę!

...

Więcej interesujących treści

4 grzechy ciężkie wpisane w in vitro

Zapłodnienie in vitro, będące jeszcze 10 lat temu „gorącym tematem” ze względu na niemoralność tej praktyki, obecnie zdaje się nie być w ogóle omawiane. Warto

Atak feministek na biuro organizacji pro-life w Rzymie

W miniony weekend we Włoszech aktywiści radykalnej lewicy zmobilizowali tysiące kobiet do wyjścia na ulice i maszerowania „przeciwko przemocy”. Jeden z takich przemarszów zorganizowano w

Wesprzyj naszą działalność:

. PLN