Główne obchody w Urzędzie Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, zorganizowało Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani”. Były spotkania autorskie z bohaterkami książek „Egzamin z miłości” oraz „Lista obecności”. Można było także zadawać pytania rodzicom dzieci z trisomią 21, oraz porozmawiać z dietetykiem o prawidłowym żywieniu dzieci i dorosłych z zespołem Downa.
Z kolei już w najbliższy weekend, czyli 24-25 marca, odbędzie się festiwal filmowy „Upside Down”, w trakcie którego wyświetlane będą filmy z całego świata poruszające tematykę życia z trisomią 21.
Powyższe działania z całą pewnością przyczyniają się do obalania mitów narosłych wokół wad genetycznych i osób na nie cierpiących. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy prawo polskie dopuszcza zabijanie dzieci z trisomią 21 w okresie prenatalnym. Według różnych statystyk w krajach Europy zachodniej i Stanach Zjednoczonych zabijanych jest ponad 90% dzieci z zespołem Downa, zdiagnozowanych w okresie prenatalnym. Także w Polsce, liczba dzieci abortowanych z powodu zdiagnozowanego zespołu Downa rośnie z roku na rok. Ta ponura statystyka staje się jeszcze bardziej przerażająca, gdy uświadomimy sobie, że często powodem zabijania tych dzieci jest chęć uchronienia ich przed cierpieniem, pomimo tego, że większość osób z trisomią deklaruje się jako szczęśliwe bądź bardzo szczęśliwe.
Na festiwal filmowy „Upside Down Festival” zapraszamy 24 i 25 marca do kina Muranów.