Analiza obejmowała dane z 2021-2023 roku. Pod uwagę wzięto ten okres, gdyż 24 czerwca 2022 roku obalono w Stanach Zjednoczonych okrutne orzeczenie w sprawie Roe przeciwko Wade, które uniemożliwiało zakazywanie aborcji w poszczególnych stanach. W tak krótkim czasie ulepszono prawo między innymi w: Alabamie, Arkansas, Dakocie Południowej, Indianie, Kentucky, Idaho, Luizjanie, Missisipi, Oklahomie, Tennessee, Teksasie i Wirginii Zachodniej. Prawo „bicia serca”, czyli zakaz aborcji po 6 tygodniu ciąży, z „wyjątkami” uchwalono także w Georgii, Florydzie, Karolinie Południowej i Iowa.
Co wyszło z badań? Głównie były to dwa wnioski:
- Liczba narodzonych dzieci po zakazie aborcji wyraźnie wzrosła;
- Wzrosła także liczba dzieci, które zmarły po porodzie.
Czyli zakaz aborcji działa. Dzieci się rodzą. Rodzą się także te, które w okrutny sposób zabijano, bo były chore. Część z nich mogła spokojnie umrzeć albo tuż przed narodzeniem, albo też zaraz po, w ramionach swoich matek.
Tymczasem okazuje się, że lewicowi naukowcy wyciągnęli zgoła inne wnioski! Pierwszy z nich, będący w istocie dyskryminacją niższych warstw społecznych: urodziło się więcej dzieci w uboższych środowiskach. Przy czym zmieszano tu między innymi mniejszości rasowe, osoby bez wykształcenia wyższego i… kobiety poniżej 35. roku życia. Skąd tam grupa kobiet w wieku, w którym przecież powinno się rodzić? Nie wiadomo.
Drugi wniosek wysunęła Alison Gemmil, współautorka badania o śmiertelności noworodków. Stwierdziła ona, że… „restrykcyjna” polityka aborcyjna może zaszkodzić statystykom, w których od dziesięcioleci maleje liczba zgonów wśród niemowląt w USA. Problem w tym, że jeśli tych zgonów nie było, bo te chore dzieci wcześniej mordowano, statystyki nie miały żadnej wartości . A już w ogóle nie świadczyły o dobrej opiece medycznej w USA.
Jak widać, statystyką można śmiało lawirować, a we wnioskach pisać de facto wszystko, na co klawiatura pozwoli. Problem w tym, że takie myślenie istotnie figuruje w niektórych środowiskach. Nawet w Polsce! Przecież kojarzymy kuriozalną grafikę na teoretycznie polskim profilu portalu „Oko press”, gdzie pytano: „2 lata po wyroku TK. Więcej wad wrodzonych, więcej zgonów noworodków i niemowląt. Czy o to chodziło?„
Czyli amerykańscy naukowcy doszli do oczywistych wyników, wywodząc z nich groteskowe wnioski w styku: lepiej zabić człowieka wcześniej, bo później będzie to źle wyglądać w tabelce. A próba wyjaśnienia, jak wygląda niewygodna prawda, spełza na niczym.
Źródła:
https://cowzdrowiu.pl/…
https://jamanetwork.com/…
https://jamanetwork.com/journals/…