Nie żyje Jean Vanier – założyciel wspólnot dla osób z niepełnosprawnością

7 maja w nocy zmarł Jean Vanier - autor wielu książek, takich jak "Wspólnota miejscem radości i przebaczenia" czy "Odkryć nasze człowieczeństwo", filozof, teolog, a przede wszystkim założyciel wspólnot zrzeszających osoby z niepełnosprawnością.

Wspólnoty L’Arche (czyli Arka) to domy, w których osoby z niepełnosprawnością intelektualną mieszkają ze swoimi przyjaciółmi, pomagając sobie wzajemnie. W wielu miastach są to również miejsca pobytu dziennego, takie jak Warsztaty Terapii Zajęciowej lub wręcz zakłady pracy. Założeniem Vaniera było stworzenie miejsc, w którym osoby z niepełnosprawnością intelektualną będą mogły poczuć się przydatne, potrzebne, ale przede wszystkim możliwie samodzielne. Warto wspomnieć, że od 1981 roku organizacja “Arka” działa również w Polsce.

Jean Vanier głosił wartość każdej osoby, bez względu na jej sprawność intelektualną oraz umiejętności. Jego celem było tworzenie społeczności wzajemnie się wspierającej, bez wykluczeń. Wyrazem tego był drugi projekt “Wiara i Światło”, skupiający pełnosprawnych i niepełnosprawnych zamieszkałych w jednym mieście lub parafii. W świecie, w którym głosi się możliwość, a niekiedy nawet przymus zabijania osób z podejrzeniem niepełnosprawności intelektualnej przed narodzeniem, Jean Vanier pokazywał, że każda z tych osób ma do odegrania wielką rolę, zarówno we współczesnym świecie, jak i w Kościele. Zaś ograniczenia intelektualne nie są ograniczeniami w pojmowaniu wiary oraz miłości.

Czy wiesz, ze grozi nam zniknięcie z mediów społecznościowych? 

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywac informację o najważniejszych wydarzeniach na froncie walki z aborcją i deprawacją!

     

    Wesprzyj naszą działalność:

    . PLN