Szukaj
Close this search box.

Wystawa „Wybierz życie” zagościła w Malborku

Wojciech Ciok

01Pomysł na zorganizowanie wystawy w Malborku, zrodził się wśród przedstawicieli członków ruchów katolickich malborskiej społeczności, a wsparty przez proboszczów malborskich parafii został zrealizowany. I tak od 25 marca 2012 roku w Dzień Świętości Życia, wystawa zagościła w naszym mieście zaczynając od Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Wojciech Ciok

01Pomysł na zorganizowanie wystawy w Malborku, zrodził się wśród przedstawicieli członków ruchów katolickich malborskiej społeczności, a wsparty przez proboszczów malborskich parafii został zrealizowany. I tak od 25 marca 2012 roku w Dzień Świętości Życia, wystawa zagościła w naszym mieście zaczynając od Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Na uroczystość Dnia Świętości Życia do Parafii przybył Ksiądz Biskup Pomocniczy Diecezji Elbląskiej Józef Wysocki. W pięknej homilii zwrócił uwagę na świętość każdego życia, a tego poczętego w szczególności. W trakcie mszy była podjęta duchowa adopcja dzieci poczętych. Przygotowaliśmy również ulotki dla kobiet dotkniętych aborcją. Ulotki zawierały adresy, telefony, strony internetowe z pomocą specjalistów. Wystawę w parafii przez okres dwóch tygodni obejrzało wiele osób. Wystawione plakaty zobaczył również zaprzyjaźniony kapłan z Ukrainy i bardzo zapragnął taką wystawę eksponować na Ukrainie, ponieważ problem aborcji jest tam wielki. Ksiądz proboszcz tamtejszej parafii ogłosił zbiórkę pieniędzy na wystawę „Wybierz życie” w tłumaczeniu na język ukraiński, a przekazanie wystawy ma nastąpić już pod koniec czerwca.

02Po dwóch tygodniach w wielką sobotę, grupa młodych ludzi odebrała wystawę i przewiozła ją do Parafii Miłosierdzia Bożego w dzielnicy Wielbark. Wystawa ustawiona została tuż przy starej kaplicy w najmniej wietrznym miejscu, ze względu na to że w poprzedniej parafii wiatr przewrócił całą konstrukcję.

Parafia ta znajduje się w pobliżu szkoły podstawowej i pod koniec drugiego tygodnia ekspozycji, lokalna telewizja internetowa TV Malbork, przeprowadziła nagranie z miejsca wystawy. W reportażu pod kontrowersyjnym tytułem „Wystawa aborcyjna dla dzieci ze szkoły?”, redaktorzy zadawali stronnicze pytania o umiejscowienie wystawy. Pytania te zadawane były przypadkowym przechodniom. W całym dokumencie nie padło ani razu pytanie o to czy ktokolwiek z pytanych osób oglądał wystawę w całości ( od strony szkoły, chodnika po drugiej stronie wystawa była tylko widoczna w połowie). Przedstawiony przez TV Malbork materiał nie poruszył samego tematu aborcji, a skupił się jedynie na miejscu wystawy.

03 Wyst wielbarkW sobotę 21 kwietnia 2012r. wystawa trafiła do Parafii bł. Urszuli Ledóchowskiej na Osiedlu Południe. Odebrała ją czwórka dzielnych mężczyzn, która w deszczu rozkładała wystawę na terenie swojej parafii. Tam doszło do dewastacji ekspozycji. W nocy z 23 na 24 kwietnia nieznani sprawcy pocięli ostrym narzędziem trzy plakaty. Powyższy fakt zgłoszony został na policję, a zniszczone plakaty udało się naprawić.

W środę dostałem informację od kolegi „ (…) wiesz kto ogląda wystawę? Dzieci, grupka dzieci”. Przyjąłem to jako odpowiedz na pytanie zadane przez malborską telewizję internetową na łamach swojej strony – Wystawa antyaborcyjna dla dzieci ze szkoły podstawowej? Okazuje się bowiem, że dzieci reagują w sposób naturalny, nie boją się, nie są wystraszone, ani też nie mają tych wszystkich objawów o których próbowali mówić dorośli, wypowiadając się na łamach mediów za swoje dzieci.

W drugą niedzielę ekspozycji, ksiądz proboszcz tamtejszej parafii jedno z kazań poświecił tematowi aborcji. Jednak niezrozumienie i skupienie się tylko na samej mocy przekazu spowodowało, że parafianie pod naciskiem kilku osób już w środę zdjęli wystawę pomimo tego że miała stać do soboty jak w innych parafiach, przez okres dwóch tygodni.

Niektóre mamy dzieci przystępujących do pierwszej komunii świętej, będąc na próbach przed komunijnych w kościele, zasłaniały dzieciom oczy, by nie oglądały tych strasznych widoków. Nie wykorzystały szansy by wytłumaczyć dzieciom jak bardzo ważny jest szacunek dla życia poczętego.

05 Zniszczona wystawaKolejną parafią przyjmującą wystawę byłą parafia Błogosławionych 108 Męczenników Polskich w Malborku. W której wystawa została przyjęta ze zrozumieniem.

W sobotę 19 maja przewieźliśmy wystawę do Parafii Jana Chrzciciela na Starym Mieście i tu spotkała nas wielka niespodzianka w postaci kilku młodych ludzi: Mikołaja, Mateusza, Macieja, Marcina i Sebastiana, którzy pomogli nam wieszać plakaty. Na moje uwagi, spowodowane pytaniami w Gazecie Malborskiej, że wystawa źle działa na młodych i dzieci odpowiedzieli uśmiechem i słowami, że nie takie rzeczy można zobaczyć w telewizji i w internecie. Korzystając z okazji postanowiłem zrobić kilka zdjęć i porozmawiać z przechodniami zatrzymującymi się przy wystawie. Oglądający byli zszokowani ale pozytywnie wypowiadali się, że dobrze że pokazujemy tę wystawę. Szczególne wrażenie zrobiła na mnie mama chłopca, która tłumaczyła synowi o czym mówi wystawa i odpowiadała na zadawane pytania. A kiedy podszedłem i zapytałem jakie odczucia budzi w niej ta wystawa, to odpowiedziała, że sama ma trojkę dzieci i chce jej się płakać i że dobrze że pokazujemy tę wystawę, ponieważ ona sama po raz pierwszy widzi jak to wygląda naprawdę.

7 Jan ChrzcicielWystawa w Malborku gościła po raz pierwszy i ze swojego zadania jakim było dotarcie do świadomości społeczności lokalnej – wywiązała się bardzo dobrze, ukazując prawdę o aborcji oraz o tym jak ważne jest życie ludzkie już od jego poczęcia. Wystawa spowodowała dyskusję w mediach lokalnych. Po raz pierwszy w naszym mieście zaczęto mówić o aborcji.

Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim osobom, którzy bezinteresownie włączyli się w ekspozycję wystawy w naszym mieście tj. Ruch rodzin nazareńskich, Stowarzyszenie św. Faustyny Fides, a przede wszystkim malborskim parafiom i ich proboszczom za dobrą organizację i możliwość wystawienia wystawy „Wybierz życie” która w prawdziwy sposób mówi o aborcji .

 

{flike}

...

Więcej interesujących treści

Jak zostać odpowiedzialnym mężczyzną?

Działacz Fundacji Pro-Prawo do Życia Bawer Aondo-Akaa mówi o tym, jak zostać odpowiedzialnym mężczyzną. Podkreśla przy tym znaczenie stawania w obronie słabszych. Dobrym przykładem są

Wesprzyj naszą działalność:

. PLN