Szukaj
Close this search box.

Wojewoda pomorski unieważnił program dofinansowania in vitro w Gdańsku!

Propozycja dofinansowania zabiegu in vitro w Gdańsku od początku wzbudzała ogromne kontrowersje. Wielu mieszkańców nie zgadzało się na opłacanie niemoralnej etyczne metody, przy której giną zarodki i doprowadza się do ruiny zdrowie kobiety.

Propozycja dofinansowania zabiegu in vitro w Gdańsku od początku wzbudzała ogromne kontrowersje. Wielu mieszkańców nie zgadzało się na opłacanie niemoralnej etyczne metody, przy której giną zarodki i doprowadza się do ruiny zdrowie kobiety. Wskazywali oni również inne argumenty, jak słaba skuteczność – najczęściej zabieg in vitro trzeba przeprowadzić wielokrotnie, zanim odniesie on skutek w postaci urodzonego dziecka, przy czym ta metoda niesie za sobą zagrożenia w postaci zwiększonej liczby wad wrodzonych.

Nic więc dziwnego, że mieszkańcy protestowali. Ponad trzydzieści organizacji wyraziło sprzeciw, następnie wiele z nich, razem z innymi ludźmi oraz europosłem Michałem Marusikiem, stanęło 23 lutego przed Nowym Ratuszem podczas sesji Rady Miasta, by wspólnie pokazać swój sprzeciw. Stanęliśmy i my, pokazując prawdę o zabiegu in vitro. Niestety, powiązani z Platformą Obywatelską radni tradycyjnie postawili swój interes partyjny i pieniądze z biznesu in vitro wyżej, niż zdanie mieszkańców. Projekt został przegłosowany.

To nie był koniec protestów. W marcu ponownie stanęliśmy pod Ratuszem w Gdańsku, by wspólnie z Krucjatą Młodych i innymi organizacjami odmówić różaniec i znów pokazywać trudną prawdę. Program miał ruszyć od lipca – szczęśliwie jednak 31 marca wojewoda pomorski Dariusz Drelich wydał rozstrzygnięcie stwierdzające nieważność uchwały o dofinansowaniu zabiegu in vitro, między innymi z powodu niedopełnienia obowiązku zasięgnięcia przedmiotowej opinii.

Co prawda Aleksandra Dulkiewicz, wiceprezydent miasta Gdańsk, zapowiada odwołanie się od decyzji, cieszymy się jednak z uczciwości pomorskiego wojewody, który swoją decyzją być może uratował mnóstwo dzieci od śmierci. Wyrażamy również nadzieję, że inni politycy pójdą jego śladem i nabiorą odwagi w kwestii ochrony życia nienarodzonych.

 

[author] [author_image timthumb=’on’]https://proprawodozycia.pl/wp-content/uploads/2015/10/Karolina-Jurkowska.jpg[/author_image] [author_info]Karolina Jurkowska – wolontariuszka w Fundacji Pro-Prawo do Życia[/author_info] [/author]

 

...

Więcej interesujących treści

Wesprzyj naszą działalność:

. PLN