Szansa na leczenie dzieci z Zespołem Downa?

dziecko2Przełom w leczeniu dzieci z Zespołem Downa? Wniosek patentowy dotyczący rodziny cząsteczek, które mogą przyczynić się do poprawy rozwoju umysłowego u pacjentów dotkniętych zespołem Downa, złożyła Fundacja im. Jérome'a Lejeune.

dziecko2Przełom w leczeniu dzieci z Zespołem Downa? Wniosek patentowy dotyczący rodziny cząsteczek, które mogą przyczynić się do poprawy rozwoju umysłowego u pacjentów dotkniętych zespołem Downa, złożyła Fundacja im. Jérome’a Lejeune.

Naukowcy z francuskiej Fundacji im. Jérome Lejeune, która od lat prowadzi badania w dziedzinie leczenia niepełnosprawności intelektualnych uwarunkowanych genetycznie, dokonali odkrycia cząsteczek mających właściwości inhibitora w zetknięciu z enzymem odpowiedzialnym za opóźnienie umysłowe, które występuje u chorych z trisomią 21. chromosomu. Oznacza to, że hamują one wytwarzanie szkodliwej substancji powodującej chorobę popularnie zwaną zespołem Downa. Po raz pierwszy złożono wniosek patentowy dotyczący rodziny cząsteczek o potencjale terapeutycznym w przypadku tego właśnie zespołu. Co istotne, cząsteczki te spełniają wszelkie wymogi konieczne do wykorzystania ich w terapii.

Jak poinformowała “Nasz Dziennik” Domitille Cournault, rzecznik prasowy fundacji, w najbliższym czasie naukowcy przejdą do kolejnego etapu, jakim są badania na organizmach zwierzęcych. Jeśli ich efekty okażą się pomyślne, można będzie przejść do badań klinicznych.

Zapoczątkowany w 2004 r. przez fundację unikatowy program badawczy CiBleS21 ma na celu wdrożenie skutecznego leczenia w przypadku trisomii 21. Ma on charakter międzynarodowy. Skupia niemal 20 grup badawczych pracujących pod kierunkiem dr. Henriego Bléhaut na terenie Francji, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Hiszpanii oraz Indii. Jego zadaniem jest opracowanie terapii pozwalającej na leczenie niepełnosprawności intelektualnych. Odkrycie dokonane w ramach projektu jest zwieńczeniem wieloletnich wysiłków wpisujących się w potrójną misję organizacji, która finansuje badania nad leczeniem, zapewnia pacjentom opiekę oraz broni ich życia i godności.

Fundacja kontynuuje dzieło zapoczątkowane przez Jérome´a Lejeune – odkrywcy etiologii trisomii 21. chromosomu, pierwszego przewodniczącego Papieskiej Akademii Życia powołanego na to stanowisko przez Jana Pawła II. Lejeune, nieformalny patron obrońców życia, walczył poprzez swoje badania o poszanowanie życia człowieka od momentu poczęcia, niezależnie od wyników badań prenatalnych, które wskazywałyby na możliwość wystąpienia u dziecka zespołu Downa. Jego proces beatyfikacyjny trwa od 2007 roku.

Za: naszdziennik.pl

{flike}

{fcomment}

Czy wiesz, ze grozi nam zniknięcie z mediów społecznościowych? 

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywac informację o najważniejszych wydarzeniach na froncie walki z aborcją i deprawacją!

     

    Wesprzyj naszą działalność:

    . PLN