21 marca, w Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, złożyliśmy na ręce Marszałek Sejmu wniosek o rejestrację Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji”, którego celem jest usunięcie z polskiego prawa przyzwolenia na zabijanie chorych dzieci. W 8 miastach Polski odbyły się pikiety w obronie chorych dzieci.
Warszawa
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa rozpoczęliśmy pikietą przed Sejmem RP. Pokazywaliśmy, że w Polsce nie wszystkie dzieci z zespołem Downa mogą świętować, bo … niektóre są zabijane. Następnie udaliśmy się do Sejmu na spotkanie z Marszałek Ewą Kopacz, by na jej ręce złożyć wniosek o rejestrację Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji”. Pełnomocnik komitetu Kaja Godek, jako matka chłopca z zespołem Downa wyjaśniła pani Marszałek jak wygląda obecne prawo eugeniczne w rzeczywistości.
{vsig}galerie/pikiety21marca/Warszawa{/vsig}
Rzeszów
Pomimo padającego deszczu kilkanaście osób pikietowało na tzw. Okrągłej Kładce w obronie dzieci z Zespołem Downa. Jest to ruchliwe miejsce, gdzie występują duże korki. Trzymaliśmy plansze z napisami : 21.III.dzień chorych na Zespół Downa, Ratujmy dzieci, Aborcja boli przez całe życie, Stop aborcji chorych dzieci ,Życie-luksus dla wybranych.
{vsig}galerie/pikiety21marca/Rzeszow{/vsig}
Łódź
21 marca o godz. 16:00 na Placu Wolności w Łodzi grupa młodych ludzi z Fundacji Pro – Prawo do Życia i Ruchu Narodowego – Sekcji Kobiet dołączyła do ogólnopolskiej akcji, która w Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa przypomniała, że chore i niepełnosprawne dzieci można w Polsce zabijać przed ich urodzeniem. Stanęliśmy z plakatem, który mogli oglądać ludzie czekający na przystankach i jadący tramwajami wokoł placu. Nie przeszkodziła nam w tym nieprzychylna aura.
{vsig}galerie/pikiety21marca/Lodz{/vsig}
Malbork
Idąc śladami św. Wojciecha, który wile lat temu przecierał szlaki na pomorzu, postawiliśmy że nasza pikieta będzie edukacyjna. I w raz z zaprzyjaźnioną grupą harcerzy, pikietę rozpoczęliśmy o godz 16.00 na Pl. Jagiellończyka w Malborku. Stanęliśmy z rozwiniętym banerem w widocznym miejscu i pomimo odczuwalnego zimna, rozdając ulotki informowaliśmy przechodniów niesprawiedliwości prawa polskiego, które nierówno traktuje dzieci nienarodzone, dzieląc je na zdrowe i chore, na te które mogą się urodzi i te które można zabijać. Podnosiliśmy świadomość naszych mieszkańców w temacie prawa do życia dla każdego człowieka. Informowaliśmy, również że o możliwość (która będzie już za miesiąc) poparcia obrony życia dzieci poczętych z Zespołem Downa składając swój podpis pod propozycją projektu ustawy. Co niektórzy chcieli to zrobić już dziś. W pikiecie wzięli udział harcerze – Malborska Drużyna Starszoharcerska „Specnaz” im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej: Drużynowy Łukasz, Sebastian, Dariusz, Mateusz. 1 Drużyna Starszo-Harcerska „ORZEŁ”: drużynowy Adam, Paula, Joanna. Serdecznie Wam dziękujemy!
{vsig}galerie/pikiety21marca/Malbork{/vsig}
Olsztyn
Na pikietę przyszło ok 30 osób, w większoścy młodych. Zawiązaliśmy kilka nowych znajomości z ludźmi, którzy chcą zająć się zbieraniem podpisów.
{vsig}galerie/pikiety21marca/Olsztyn{/vsig}
Białystok
W Białymstoku pikietowało ok. 30 osób. Rozdaliśmy większość naszych ulotek. Pomimo mrozu i wiatru ludzie zatrzymywali się, by z nami porozmawiać.
{vsig}galerie/pikiety21marca/Bialystok{/vsig}
Gdańsk
W Gdańsku pikietowaliśmy w tunelu miejskim między starym miastem a dworcem Głównym PKP. Spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem ludzi popierających naszą akcję.
{vsig}galerie/pikiety21marca/Gdansk{/vsig}
Wrocław
{vsig}galerie/pikiety21marca/Wroclaw{/vsig}
{flike}
Malborska Drużyna Starszoharcerska „Specnaz” im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej: Drużynowy Łukasz, Sebastian, Dariusz, Mateusz. 1 Drużyna Starszo-Harcerska „ORZEŁ”: drużynowy Adam, Paula, Joanna.