Justyna Pochanke we wtorkowym wydaniu „Faktów” posłużyła się kłamstwem, by skomentować tendencyjny materiał przygotowany przez Renatę Kijowską. Stwierdziła bowiem, że obywatelski projekt ustawy, chroniący życie wszystkich dzieci przed narodzeniem zakłada „brak badań prenatalnych, czyli brak szansy na szybką diagnozę i szybkie leczenie jeszcze w łonie matki”. W rzeczywistości uzasadnienie projektu stwierdza, że „dostęp do badań prenatalnych gwarantowany jest ustawodawstwem regulującym dostęp do świadczeń medycznych”.
W „Faktach” na bazie tego kłamstwa został wyemitowany dramatyczny materiał, w którym lekarze (w tym ginekolog znany powszechnie z zabijania dzieci nienarodzonych) apelują do nas, byśmy pozwolili kobietom się leczyć. Dodatkowo wypowiedzi członków Fundacji Mariusza Dzierżawskiego i Anny Kilian zostały zmanipulowane, a więc „pocięte” tak, by nie oddać prawdziwej treści ich wypowiedzi. Całość wydaje się obliczona na to, by z braku możliwości wyrażenia bezpośredniego poparcia prawa do zabijania dzieci, szkalować autorów projektu i przedstawić ich jako krzywdzicieli, czy też ludzi o absurdalnych pomysłach.
W związku z tym wystosowaliśmy do wydawcy „Faktów” TVN żądanie opublikowania sprostowania następującej treści:
Warszawa, dnia 6. kwietnia 2016 roku
Mariusz Dzierżawski
Członek Zarządu Fundacji Pro-prawo do życia
Pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji”
Adam Pieczyński
Redaktor Naczelny „Faktów” TVN
ŻĄDANIE SPROSTOWANIA NIEPRAWDZIWYCH INFORMACJI
Szanowny Panie!
Wnosimy o sprostowanie kłamliwych informacji dotyczących obywatelskiego projektu ustawy „Stop aborcji”, które zostały wyemitowane w wydaniu „Faktów” TVN w dniu 5. kwietnia br.
Prowadząca program Justyna Pochanke w komentarzu wprowadzającym do materiału powiedziała: „Pomysł nowej ustawy to nie tylko zakaz aborcji, to także brak badań prenatalnych, czyli brak szansy na szybką diagnozę i szybkie leczenie jeszcze w łonie matki. O odebraniu kobietom tej chyba najważniejszej szansy Renata Kijowska”.
Informacja ta jest niezgodna z prawdą. Uzasadnienie projektu ustawy, którego kopię załączamy do niniejszego pisma potwierdza, że „dostęp do badań prenatalnych gwarantowany jest ustawodawstwem regulującym dostęp do świadczeń medycznych”.
W związku z tym wnosimy o opublikowanie w ciągu 7 dni od dnia otrzymania niniejszego sprostowania w głównym wydaniu „Faktów” TVN, następującej treści: „W dniu 5 kwietnia br. za pośrednictwem „Faktów” zostaliście państwo błędnie poinformowani, że obywatelski projekt ustawy „Stop aborcji” zakłada wprowadzenie zakazu badań prenatalnych. W rzeczywistości dostęp do badań prenatalnych gwarantowany jest ustawodawstwem regulującym dostęp do świadczeń medycznych.” Wnoszę o odczytanie tego sprostowania przez prowadzącego program.
Z poważaniem,
Mariusz Dzierżawski
Pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji”