Szukaj
Close this search box.

One również czują ból!

Aborcjoniści dość często twierdzą, że dzieci nienarodzone „nie czują bólu”, więc „nie cierpią”, co ma usprawiedliwić ich zabijanie poprzez tzw. późne aborcje (wykonywane od 20 tygodnia życia dziecka). Pomijając absurdalność tego argumentu, warto bliżej zapoznać się z tą kwestią od strony fizjologicznej.

Doniesienia naukowe wskazują, że dzieci w łonie matki nie tylko czują ból, ale także mogą doświadczać go intensywniej niż noworodki czy osoby dorosłe. Ale po kolei.

W wieku 6 tygodni dziecko reaguje już na dotyk, a do 18 tygodnia na jego ciele rozwijają się receptory bólowe. Pomiędzy 8 a 16 tygodniem rozwija się wzgórze, które w mózgu stanowi centrum świadomości bólowej, a do 20 tygodnia jest już ono połączone nerwowo z rdzeniem kręgowym.

Ukłute igłą 18-tygodniowe dziecko wydziela hormony stresu – tak samo jak osoby dorosłe, które doświadczają bólu. Poziom tych hormonów obniża się po podaniu środków przeciwbólowych.

Pomiędzy 20 a 30 tygodniem życia płodowego dzieci mają zarówno bardzo cienką skórę, jak i więcej receptorów bólowych na jednostkę powierzchni ciała niż kiedykolwiek przedtem lub potem. Dzieci te są zdolne do odczuwania bólu bardziej dotkliwego i dłużej trwającego niż noworodki czy dorośli, ponieważ – jak mówi dr Paul Ranalli, neurolog z Uniwersytetu w Toronto – wyższe funkcje mózgu odpowiedzialne za kontrolę tych doznań dopiero zaczynają się rozwijać (zakończenie ich rozwoju ma miejsce pomiędzy 30 a 32 tygodniem).

W 2014 roku według sprawozdania rządowego zabito w Polsce legalnie 977 dzieci przed narodzeniem – ponad 94% z nich z powodu podejrzenia choroby lub upośledzenia. Ile z tych dzieci zostało zabitych w wyniku tzw. późnych aborcji? Ile urodziło się żywych i zostało odłożonych na bok, aby umarły? Na te pytania nie znamy odpowiedzi, ale jedno jest pewne – to barbarzyństwo trzeba jak najszybciej powstrzymać.

Źródło danych: http://www.lifenews.com/2013/07/11/unborn-babies-feel-pain-earlier-but-at-20-weeks-its-excruciating/?utm_content=bufferc8db9&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer

 

...

Więcej interesujących treści

Projekt zakładający tak zwaną depenalizację pomocnictwa w aborcji został odrzucony przez Sejm RP

Diabeł dostał kuksańca

W ubiegły piątek w polskim sejmie odbyło się głosowanie nad projektem ustawy, który zakładał depenalizację aborcji do 12 tygodnia ciąży, a w przypadku dzieci podejrzanych

Lukasz Jonczyk

Łukasz Jończyk w obronie najsłabszych

Podczas sejmowego wysłuchania w maju br. mocno wybrzmiał głos śp. Łukasza Jończyka, który przestrzegł przed niszczeniem moralnych fundamentów Polski.

Wesprzyj naszą działalność:

. PLN