Szukaj
Close this search box.

Obrona życia w praktyce – czyli wyjdź z domu i działaj! Zobacz jak robią to w Bydgoszczy

Historia bydgoskiej komórki pro-life sięga roku 2015, gdy wolontariusze bezinteresownie zaangażowali się w zbieranie podpisów pod projektem ustawy zakazującej aborcji w Polsce. Niestety, po tym nastąpiła przerwa do 2017 roku, kiedy Anna Maria Płóciennik przy wsparciu lokalnego koła Młodzieży Wszechpolskiej reaktywowała komórkę w Bydgoszczy.

Zadanie to było trudne ze względu na brak działaczy w strukturach i niewiedzę mieszkańców o tym, że istnieje taka organizacja, jak Fundacja Pro–Prawo do Życia. Wszechpolacy stali się silnym trzonem nowej komórki i wspomagali koordynatorkę w działaniach mających na celu promocję oraz organizację kolejnych akcji.

Rozpoczął się cykliczny Różaniec o odnowę moralną narodu polskiego i w intencji dzieci nienarodzonych, których życie jest zagrożone aborcją. Na Starym Rynku, gdzie miało (i ma do tej pory) miejsce to wydarzenie, zbierało się coraz więcej bydgoszczan: na początku z ciekawości, a potem z wielką chęcią i wdzięcznością dla członków fundacji, że organizują tego typu przedsięwzięcie. Zaczęły odbywać się szkolenia dla pro-liferów, gdzie można pozyskać wiedzę, jak skutecznie walczyć z aborcją. Nie sposób nie wspomnieć o corocznym naszym zaangażowaniu w lokalny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzeciwialiśmy się otwarcie tzw. „czarnym piątkom”. Jeden z naszych protestów z tym związanych został przerwany przez policję mimo legalnego, zarejestrowanego zgromadzenia w trybie uproszczonym.

Pod szpitalem i nie tylko tam!

Zaczęliśmy robić pikiety pod szpitalami, gdzie wykonywane są aborcje. Pojawialiśmy się także w innych ruchliwych miejscach w Bydgoszczy. Przedstawialiśmy społeczeństwu banery, które pokazywały, jak wygląda aborcja. Ponadto korzystanie z nagłośnienia zostało naszym narzędziem w edukacji społeczeństwa.

Na kolejnych różańcach pojawiały się następne osoby chętne do działania w fundacji. Otrzymaliśmy wsparcie od jednego z zakonników bydgoskich „Duchaczy”, który do czerwca 2018 wspierał nas w prowadzeniu modlitwy. Od czerwca 2018 do października bieżącego roku przenieśliśmy się na Plac Wolności z prowadzeniem Publicznego Różańca w związku z pracami remontowymi.

W październiku 2018 Anna Maria Płóciennik przekazała funkcję koordynatora komórki bydgoskiej Norbertowi Wnękowi, który tę funkcję pełni po dziś, zresztą z powodzeniem i sukcesami. Pod jego egidą zbieraliśmy podpisy pod ustawą „Stop pedofilii”, która wymagała od wolontariuszy wiele czasu i umiejętności interpersonalnych, aby przekonać mieszkańców miasta (i nie tylko) do złożenia podpisu. Nadal odbywały się Publiczne Różańce, pikiety antyaborcyjne oraz związane z akcją „Stop pedofilii”.

Podobnie, jak co roku, tego lata pojawiliśmy się na Marszu Życia i Rodziny, gdzie mogliśmy zbierać podpisy oraz rozdawać naklejki związane z akcją. W lipcu zorganizowaliśmy pokaz filmu z historiami kobiet z syndromem poaborcyjnym. Jesteśmy obecni w mediach, nie tylko społecznościowych. Dnia 3 listopada na antenie Radia Pik pojawił się wywiad z naszą wolontariuszką na temat aborcji.

Do fundacji dochodzą kolejni wolontariusze. Nasza działalność się rozwija. Jesteśmy nie tylko współpracownikami, ale i przyjaciółmi. Jeśli chcesz należeć do naszej społeczności, obojętnie, w jakim mieście, wypełnij formularz elektroniczny, znajdujący się na stronie!

...

Więcej interesujących treści

Raport: Tak się uśmierca nienarodzonych na świecie

Charlotte Lozier Institute opublikował cykliczny raport „Gestational Limits on Abortion in the United States Compared to International Norms (April 2024)” dotyczący problemu aborcji. Jest on

pikieta rzeszow

Relacja z Rzeszowa – był to czas szczególny

16.05.2024. Kolejny czwartek, najzwyklejszy dzień tygodnia. Przechodnie idą na zakupy, uczniowie wracają z egzaminów maturalnych, kierowcy spieszą się, by dotrzeć na czas do swoich destynacji.

Wesprzyj naszą działalność:

. PLN