Szukaj
Close this search box.

”O poszanowanie godności matek i lekarzy” – VIII Międzynarodowa Konferencja MaterCare International

matercarelogoW dniach 31.08-4.09.2011 odbyła się w Rzymie konferencja pod hasłem "O poszanowanie godności matek i lekarzy" organizowana przez międzynarodową organizację katolickich lekarzy ginekologów MaterCare International.

matercarelogoW dniach 31.08-4.09.2011 odbyła się w Rzymie konferencja pod hasłem „O poszanowanie godności matek i lekarzy” organizowana przez międzynarodową organizację katolickich lekarzy ginekologów MaterCare International.

Współorganizatorem konferencji była Światowa Federacja Lekarzy Katolickich (FIAMC). W konferencji tej brały udział osoby zawodowo opiekujące się matkami i ich dziećmi : lekarze, lekarze, położne, psycholodzy, ponadto członkowie parlamentów, senatorowie, księża i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Uczestnicy pochodzili z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Szwajcarii, Kenii, Nigerii, Hiszpanii, Irlandii, Chorwacji, Niemiec, Szwajcarii, Japonii, Włoch, Indii, Polski i innych krajów. Godność matek i lekarzy położników rozważano w kilku płaszczyznach, miedzy innymi: kompetencji zawodowej, przekonań i sumienia, obecności w środowiskach, relacji z pacjentami. Są one kluczem do zmiany charakteru tej specjalności lekarskiej, która powinna być w większym stopniu medycyną macierzyństwa.

Uczestnicy dyskutowali o konieczności ograniczenia niszczycielskiej plagi aborcji a także o niezbędnych działaniach by ciąża i poród były bezpiecznym doświadczeniem w każdym kraju. Szczególna uwaga zwrócona została na pomoc krajom rozwijającym się, a w związku z tym na obowiązujące prawo i zalecenia międzynarodowe, które często sprzeczne są z korzeniami medycyny i jej misją. Nielogiczne, a szeroko propagowane jest we współczesnym świecie obniżanie umieralności okołoporodowej poprzez zmniejszanie liczby porodów w wyniku terminacji ciąż. Powikłania indukowane procedurami niszczącymi ludzkie życie w fazie prenatalnej groźne są dla matek, najczęściej pozbawionych jakiegokolwiek wsparcia medycznego i psychologicznego. Omówino zastosowanie modelu Creightona i NaProTechnology zarówno w krajach rozwiniętych jak i rozwijających się i wpływ tych metod na poszanowanie zdrowia i skuteczne leczenie schorzeń ginekologicznych.

Została przypomniana nauka Kościoła katolickiego, która w jednoznaczny sposób określa zakres działalności lekarza. Lekarze walcząc o prawo sprzeciwu sumienia, które nie jest dostatecznie przestrzegane w wielu krajach, walczą równocześnie o to, by móc wykonywać swój zawód chroniąc każde życie.

Tylko wielodyscyplinarne spojrzenie, aktywne działanie oraz pełna rzetelnej wiedzy praktyka położnicza, skupiona na ochronie życia od chwili poczęcia staje się prawdziwą służbą godności macierzyństwa.

Lek. Ewa Maria Prokop

Prezes Zarządu MaterCare Polska

{flike}

{fcomment}

...

Więcej interesujących treści

Wesprzyj naszą działalność:

. PLN