Współczesna medycyna oferuje bardzo atrakcyjną i nadspodziewanie skuteczną metodę leczenia niepłodności i zaburzeń w układzie rozrodczym kobiety – NAPROTECHNOLOGIĘ. Podczas wizyty w Polsce twórcy tej metody, profesora Thomasa Hilgersa, w szpitalu im. Św. Rodziny w Warszawie miał miejsce transmitowany bezpośrednio do sali konferencyjnej, zabieg operacyjny. Uczestnicy mogli zapoznać się zarówno z praktyką jak i teorią, mieli możliwość kontaktu z samym operatorem, którym był sam prof. Thomas W. Hilgers.
Naprotechnologia warta jest rozpowszechnienia ponieważ, jak mówi prof. Bogdan Chazan, dyrektor szpitala im. Św. Rodziny w Warszawie, jest to metoda nadspodziewanie skuteczna. Polega ona na znalezieniu przyczyny niepłodności, w oparciu o dokładną obserwację naturalnego cyklu kobiety. Po znalezieniu przyczyny działania idą w kierunku jej usunięcia.
Powszechnie praktykuje się najpierw długie lata antykoncepcji, potem pod wpływem doświadczeń innych kobiet i pojawiającej się nagle świadomości upływającego czasu pojawia się pragnienie dziecka, natychmiast. W popłochu małżeństwo poszukuje porady lekarskiej i staje się łatwym łupem sieci ?naganiaczy? do najbliższego ośrodka zajmującego się sztucznym rozrodem. Para zgłaszająca się do lekarza z powodu niepłodności oczekuje od niego/niej odpowiedniego podejścia, właściwego dla intymnego charakteru problemu, dokładnego badania podmiotowego (wywiadu) i przedmiotowego, wykonania dodatkowych badań. Podejście z cierpliwością, szacunkiem i miłością powinno charakteryzować lekarza zajmującego się niepłodnością małżeńską. Jeżeli wykryte zostanie schorzenie, mogące utrudniać poczęcie należy przystąpić do jego leczenia.
W podręcznikach ginekologii opisuje się nowoczesne i coraz bardziej skuteczne metody przyczynowego leczenia niepłodności, które w praktyce są w Polsce rzadko stosowane. Zanika umiejętność chirurgicznego leczenia niepłodności. Pacjenci z niepłodnością traktowani są powierzchownie, ich system wartości jest lekceważony, metody rozpoznawania płodności wyśmiewane przez lekarzy i liberalne media. Autorzy prac naukowych podkreślają, że obecnie, w dobie powszechnego stosowania IVF daje się zauważyć tendencja do niestarannego, powierzchownego zbierania wywiadu oraz przeprowadzania pobieżnego badania fizykalnego u kobiet z problemem niepłodności, co niekiedy prowadzi do przeoczenia objawów chorobowych ze wszystkimi tego negatywnymi konsekwencjami. Niejednokrotnie spotykałem się z sytuacją kierowania do IVF par po półrocznym okresie nie zachodzenia w ciążę, bez wykonania niezbędnych badań które umożliwiłyby określenie przyczyny niepłodności i bez podjęcia prób przyczynowego, prawdziwego leczenia. Jest to oczywisty błąd medyczny.
Z wystąpienia profesora dr hab. n. med. Bogdana Chazana wygłoszonego w Rzymie podczas VIII Międzynarodowej Konferencji MaterCare International, 31 sierpnia – 4 września 2011 roku.
{vsig}galerie/konferencjamatercare{/vsig}
{flike}
{fcomment}