Szukaj
Close this search box.

Nie znieczula aborcji, nie znieczula sumień

korytarz szpitalnyLekarze odmawiający uczestnictwa w aborcji są szykanowani w miejscu pracy. Dzieje się tak pomimo iż teoretycznie mają prawo nie zgodzić się na uczestniczenie w zabiegach sprzecznych z ich sumieniem.

korytarz szpitalnyLekarze odmawiający uczestnictwa w aborcji są szykanowani w miejscu pracy. Dzieje się tak pomimo iż teoretycznie mają prawo nie zgodzić się na uczestniczenie w zabiegach sprzecznych z ich sumieniem.

Portal pch24.pl za Gazetą Krakowską podaje, że w szpitalu im. Rydygiera w Krakowie od kilku miesięcy trwa konflikt pomiędzy dyrekcją a jednym z anestezjologów, który powołując się na klauzulę sumienia odmawia asystowania w zabiegach przerywania ciąży. Wicedyrektor szpitala Barbara Kozanecka w rozmowie z mediami określa sytuację jako trudną, a negocjacje z wyłamującym się anestezjologiem odbywają się poprzez kancelarię prawną. Z wypowiedzi pani wicedyrektor wynika, że „trudność” polega na tym, iż znalazł się lekarz, który zechciał skorzystać ze swojego prawa do odmowy uczestnictwa w zabijaniu dzieci poczętych. Gdyby dalej zabijano je bez niczyjego sprzeciwu, sytuacja byłaby łatwa?

Aktualne prawo tylko teoretycznie nie zmusza do wykonania aborcji. Jak widać na powyższym przykładzie, w praktyce wygląda to znacznie gorzej. Lekarz powołujący się na klauzulę sumienia staje się dla swojego szpitala problemem i ryzykuje konflikt z przełożonymi. Odmowa uczestnictwa w zabiciu dziecka jest traktowana jako odstępstwo od normy, gdyż przyjmuje się, że wykonanie takiej czynności jest jednym z obowiązków lekarza.

To dobrze, że są jeszcze medycy, którzy widzą, jak absurdalne jest oczekiwanie od nich podporządkowania się tym oczekiwaniom.

Niepokornemu panu doktorowi wypada pogratulować odwagi i konsekwencji. Swoją postawą daje Pan świadectwo, że w środowisku pełnym osób o stępionej wrażliwości, Pan zachował zdolność odróżniania dobra od zła. Pana postępowanie jest też świadectwem dla innych lekarzy, którzy – być może bezrefleksyjnie, a być może z obawy o swoją pozycję zawodową – wykonują zlecone im zadania, także wówczas, gdy oczekuje się od nich odebrania życia rozwijającemu się w łonie matki małemu człowiekowi. Pańska postawa udowadnia, że są w życiu rzeczy ważniejsze niż święty spokój i że należy walczyć o ideały.

Proszę nie dać się zastraszyć tym, którzy będą twierdzić, że robi Pan coś niewłaściwego. Gorąco Panu kibicuję!

***

Fundacja Pro-prawo do życia zaprasza pod Szpital im. Rydygiera w Krakowie na pikietę antyaborcyjną w dniu 15.02 o godzinie 13:00.

{flike}

Autorka jest mamą 4-letniego Wojtka z zespołem Downa, prowadzi blog kajagodek.natemat.pl

...

Więcej interesujących treści

Raport: Tak się uśmierca nienarodzonych na świecie

Charlotte Lozier Institute opublikował cykliczny raport „Gestational Limits on Abortion in the United States Compared to International Norms (April 2024)” dotyczący problemu aborcji. Jest on

pikieta rzeszow

Relacja z Rzeszowa – był to czas szczególny

16.05.2024. Kolejny czwartek, najzwyklejszy dzień tygodnia. Przechodnie idą na zakupy, uczniowie wracają z egzaminów maturalnych, kierowcy spieszą się, by dotrzeć na czas do swoich destynacji.

Wesprzyj naszą działalność:

. PLN