Szukaj
Close this search box.

Murem za konsulem!

Wciąż ważą się losy konsula w Norwegii, Sławomira Kowalskiego, który słynie z walki z urzędem Barnevernet (odpowiednikiem niemieckiego Jugendamtu) o polskie dzieci. Właśnie z tego powodu norweskie władze chcą go wydalić z kraju. Na razie minister Jacek Czaputowicz zapowiada, że konsul dokończy kadencję (w czerwcu), ale nie wiadomo jak sprawa rzeczywiście się rozstrzygnie.

Chęć wydalenia konsula jest związana z jego działalnością na rzecz polskich dzieci.

„Możemy potwierdzić, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało Polskę do odwołania tego konsula” – powiedziała rzeczniczka norweskiego MSZ Ane Haavardsdatter Lunde. „Przyczyną decyzji o wydaleniu jest niezgodna z rolą dyplomaty działalność konsula w kilku sprawach konsularnych, w tym jego niewłaściwe zachowanie wobec funkcjonariuszy publicznych” – dodaje rzeczniczka.

Dr Sławomir Kowalski udzielił pomocy ok. 150 rodzinom w kontaktach z urzędem, a dzięki jego staraniom kilkadziesiąt rodzin odzyskało swoje dzieci. Latem zeszłego roku policja siłą powstrzymała konsula przed spotkaniem z sześcioletnim chłopcem, który był przetrzymywany w ośrodku Barnevernet.

Na facebooku powstała grupa #murem za konsulem, na której informacje dot. tej sprawy są aktualizowane na bieżąco. Wciąż można podpisać petycję do polskiego MSZ w jego obronie

PODPISZ PETYCJĘ 

Zachęcamy również do dodania nakładki na zdjęcie profilowe „murem za konsulem”

KLIKNIJ TUTAJ ABY DODAĆ NAKŁADKĘ

...

Więcej interesujących treści

Wesprzyj naszą działalność:

. PLN