Szukaj
Close this search box.

Mariusz Dzierżawski: Walczymy do zwycięstwa!

Kilka dni temu na łamach portalu Wyborcza.pl ukazał się wywiad z Mariuszem Dzierżawskim, przedstawicielem Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „StopAborcji”. Rozmowa z Renatą Grochal pokazuje, iż nawet nieustannie powtarzane próby zakłamania rzeczywistości nie są w stanie zasłonić prawdy.

Kilka dni temu na łamach portalu Wyborcza.pl ukazał się wywiad z Mariuszem Dzierżawskim, przedstawicielem Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „StopAborcji”. Rozmowa z Renatą Grochal pokazuje, iż nawet nieustannie powtarzane próby zakłamania rzeczywistości nie są w stanie zasłonić prawdy.

RENATA GROCHAL: Dlaczego chcecie całkowicie zakazać aborcji?
MARIUSZ DZIERŻAWSKI: Bo zabijanie ludzi to jest coś okropnego. Życie ludzkie rozpoczyna się od poczęcia.

Już w tytule znaleźć możemy wyróżniony fragment, który zapowiada zamiar wzbudzenia kontrowersji wobec postaci rozmówcy. „Rodzić. Nawet z gwałtu.” To – szokujące dla niektórych – oświadczenie, będące logicznym następstwem szacunku do życia każdego człowieka, stanowi źródło jednego z zarzutów stawianych projektom mającym na celu zakazanie aborcji w naszym kraju, także tegorocznemu.

Gdyby pańska córka została zgwałcona i w wyniku gwałtu zaszła w ciążę, to namawiałby ją pan, żeby urodziła dziecko?

– Starałbym się, żeby moja córka nie została zgwałcona, a gdyby takie nieszczęście jej się przytrafiło, powiedziałbym, że ludzi się nie zabija, i zrobię wszystko, by pomóc jej wychować to dziecko, które byłoby jej dzieckiem i moim wnukiem.

A gdyby nie chciała urodzić?

– Tobym jej mówił, że zabójstwo to okropna rzecz. Ci dobroczyńcy, którzy mówią, używając eufemizmów: „Wprawdzie cię zgwałcono, ale zabijemy twoje dziecko”, to są łajdacy, którzy do jednej traumy dokładają drugą – większą.

Poniżej kilka najciekawszych fragmentów z rozmowy:

A co w sytuacji, gdy jedynym sposobem na uratowanie matki jest aborcja?

– Nasz projekt mówi wprost, że w sytuacji ratowania życia matki nie ponosi odpowiedzialności lekarz, który podejmuje terapię, która może prowadzić do śmierci dziecka.

(…)

Kto to będzie oceniał? 

– Lekarz.

A może sąd, który będzie rozpatrywał sprawę, bo prokurator postawi lekarzowi zarzuty? 
– Bywają takie sytuacje, że prokuratorzy stawiają lekarzom zarzuty. Jeśli prokurator uzna, że lekarz działał niezgodnie z prawem i na szkodę pacjentki albo jej dziecka, to postawi zarzuty.

Ale Komitet Praw Człowieka ONZ uznał zakaz nieludzkiego traktowania osoby urodzonej za nadrzędny wobec prawa płodu do życia.

– Torturą jest rozszarpywanie dzieci w łonach matek, a nie zakaz tego bestialstwa. Szczerze mówiąc, nie jestem w stanie ani pojąć stanu umysłów tych urzędasów z ONZ, ani pani, gdy pani mówi, że zakaz zabijania dzieci to są tortury. To przekracza moje możliwości.

(…)

Czy humanitarne jest to, że chcecie karać kobiety więzieniem za aborcję? 

– Mama Madzi zabiła swoją półroczną córeczkę i została skazana. To było humanitarne?

Co jedno z drugim ma wspólnego? 

– Nie dostrzega pani analogii, że i tu, i tu mamy matkę, która zabiła dziecko? Jedną mamy karać, a drugiej nie? Nasz projekt przewiduje, że sąd będzie mógł zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, gdy sprawczynią śmierci dziecka poczętego jest matka, a nawet odstąpić od wymierzenia kary.

(…)

(…)W ustawie z 1993 r. jest artykuł, który mówi, że organy władzy są zobowiązane zapewnić dostęp do badań prenatalnych ciężarnym. Wy proponujecie, żeby zastąpić to zapisem, że organy władzy są zobowiązane zapewnić pomoc dla rodzin wychowujących dzieci dotknięte ciężkim upośledzeniem albo chorobą zagrażającą ich życiu. Czyli wykreślacie badania prenatalne. Dlaczego?

– Dostępność badań prenatalnych wynika z osobnych ustaw dotyczących opieki zdrowotnej. Ten zapis, który pani cytowała, znalazł się w ustawie aborcyjnej tylko dlatego, że miał służyć uzasadnieniu przesłanki, że chore dziecko można zabić. A ponieważ my wykreślamy możliwość zabijania chorych dzieci, to nie ma powodu, żeby ten zapis znajdował się tutaj.

(…)

Co pan zrobi, jeśli PiS utopi projekt w komisji na wiele miesięcy?

– Mamy sporo wypróbowanych możliwości, np. pikiety. Pomożemy PiS zrealizować ich własny program.

(…)

W większości krajów europejskich aborcja jest legalna do 12. tygodnia, może to też wpływa na kształtowanie świadomości? 

– Tam wolność mediów jest znacznie mniejsza niż w Polsce. Na Zachodzie ukazują się wyłącznie „Gazety Wyborcze” w różnych wariantach – prawicowe „Gazety Wyborcze”, centrowe „Gazety Wyborcze” i lewicowe „Gazety Wyborcze”.

(…)

A jeśli się nie uda? 

– Walczymy do zwycięstwa.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75478,19903324,mariusz-dzierzawski-z-pro-prawo-do-zycia-rodzic-nawet-z-gwaltu.html

[author] [author_image timthumb=’on’]http://www.proprawodozycia.pl/wp-content/uploads/2016/04/Rafał-Jurkowski.jpg[/author_image] [author_info]Rafał Jurkowski – Fundacja Pro-Prawo do Życia, komórka Rumia[/author_info] [/author]

...

Więcej interesujących treści

lgbt w gdańsku

List otwarty do Marszałka Sejmu Szymona Hołowni

Kierownik Centrali Doradczej Urzędu do Spraw Rasowo-Politycznych NSDAP dr Erhardt Wetzel, w swoich wytycznych dotyczących Polski i Polaków z 25 listopada 1939 roku pisał: „Wszystkie

Wesprzyj naszą działalność:

. PLN