Jak zgłosić nielegalną aborcję?

Dokument do wypełnienia można pobrać ze strony https://stronazycia.pl/stop-przestepczosci-aborcyjnej/ i wysłać do najbliższej prokuratury rejonowej. Poniżej przedstawiamy wskazówki, jak wypełnić zawiadomienie.

Natomiast jeżeli wiemy o procederze namawiania kobiet do aborcji pigułkowej lub sprzedaży albo dostarczenia im takich środków, najważniejsze jest, żeby takie zawiadomienie złożyć. Nawet jeżeli nie jest ono wypełnione perfekcyjnie.

Jak zgłosić nielegalną aborcję? Powiemy Ci, co powinno znaleźć się w zawiadomieniu!

W zawiadomieniu należy:

 • podać sprawców przestępstwa lub osoby podejrzewane o jego popełnienie. W tym wypadku mogą być to np. osoby działające w tzw. „aborcyjnym dream teamie” – czyli Natalia Broniarczyk, Justyna Wydrzyńska, Karolina Więckiewicz i Kinga Jelińska. Ale także wszyscy inni, o których wiadomo, że zajmują się pomocnictwem w aborcji lub handlem czy pośrednictwem w handlu pigułkami aborcyjnymi. Mogą być to także osoby znane jedynie z pseudonimów używanych na forach aborcyjnych. W takim przypadku należy podać te pseudonimy.
 • wskazać osoby pokrzywdzone, jeżeli są inne, niż zawiadamiające. W tym przypadku mogą to być na przykład pseudonimy pokrzywdzonych osób korzystających z forum maszwybor.net lub innego, które jest administrowane przez handlarzy środkami poronnymi lub na którym aborcjoniści udzielają porad i pomagają w przyjmowaniu tabletek aborcyjnych.
 • podać czas i miejsce popełnienia czynu. Może to być np. data wpisu na forum internetowym, wpisu lub komentarza w mediach społecznościowych. Również data publikacji artykułu, w którym dana osoba przyznaje się do popełnienia tego czynu lub go opisuje.
 • podać zrozumiały opis zdarzenia. Na przykład: „O godzinie 9.00 użytkowniczka o nicku X poprosiła o instrukcję zażycia środka XY i otrzymała ją od aborterki o nicku Z. Następnie o około godziny 10.00 ponownie pytała wskazując swoje wątpliwości dotyczące objawów w postaci ….. Prowadząca rozmowę aborterka o nicku Z wskazała sposób postępowania poprzez …..” lub „W artykule X opublikowanym dnia Y aktywistka aborcyjna XY dokładnie opisuje swoją działalność polegającą na XYZ”.
 • krótko uzasadnić, dlaczego opisywany czyn łamie art. 152 § 2 kodeksu karnego mówiący o udzielaniu pomocy kobiecie w przerwaniu ciąży i ustawę z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.
 • jako załączniki dodać linki oraz np. wydruki z materiałów potwierdzających opisywany czyn. Mogą być to np. wydruki z forum aborcyjnego, wywiady z gazet lub linki do filmów np. w serwisie Youtube.
 • podać informację o ewentualnych świadkach zdarzenia, jeżeli tacy są.
 • podać dane osoby zawiadamiającej wraz z adresem korespondencyjnym i numerem telefonu.
 • pamiętajmy o podpisaniu pisma i opatrzeniu go datą.

W razie problemów chętnie pomożemy

Nie wiesz, jak zgłosić nielegalną aborcję? Potrzebujesz pomocy? Czekamy na Ciebie pod mailem: zawiadomienia@stronazycia.pl oraz w grupie “Walczymy o ocalenie dzieci zagrożonych aborcją”.

Czy wiesz, ze grozi nam zniknięcie z mediów społecznościowych? 

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywac informację o najważniejszych wydarzeniach na froncie walki z aborcją i deprawacją!

   

  Wesprzyj naszą działalność:

  . PLN