Jak zostać parafialnym bohaterem pro-life? Czyli krótki poradnik, jak dobrze zbierać podpisy pod projektem

Fanpage "Kamienie będą wołać" przygotował dla Was fantastyczny poradnik, jak zacząć zbierać podpisy w swojej parafii. Przypominamy, że trwa zbieranie podpisów pod inicjatywą ustawodawczą "Stop aborcji" i zachęcamy do pobierania karty oraz podpisywania się.
 • Uważnie przeczytaj projekt: założenia ideowe, zmiany w prawie (również to, jak teraz wyglądają fragmenty, które by miały być zmienione), Q&A. Pomyśl, jak krótko „zareklamować” go przed księdzem, a potem podpisującymi.
 • Wejdź na stronę inicjatywy. Zapisz się przez formularz – otrzymasz wtedy tekst ustawy przez maila albo listem tradycyjnym.
 • Pójdź do proboszcza parafii, w której chcesz zbierać. Najłatwiej będzie w dwie lub trzy osoby. Przedstawcie projekt, zapytajcie się, czy zgadza się, żebyście zbierali po Mszach. Jeśli się nie zgodzi, nie atakujcie!
 • Jeżeli się zgodzi, ustalcie kwestie praktyczne: w jakich dokładnie godzinach będziecie, w którym miejscu, czy będziecie mogli pożyczyć z plebanii stolik. Poproście, żeby wspomniał o inicjatywie w ogłoszeniach parafialnych i wskazał, gdzie będziecie stać.
 • Podczas zbierania miejcie wydrukowany tekst zmiany ustawy. Powtórzcie sobie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, np. te o zagrożenie życia matki czy badania prenatalne. Miejcie też duży zapas kartek do podpisów – źle by było, gdyby zainteresowanie przekroczyło wasze oczekiwania i musielibyście odejść wcześniej. Jeśli chcecie, warto zrobić dokumentację fotograficzną albo filmową i wysłać do Fundacji.
 • Przygotujcie się na to, że nie wszyscy będą podchodzili pozytywnie do tego, że zbieracie podpisy. Może to przybrać różne formy: zadawania pytań co najmniej dziwnych („chcecie ciągać kobiety po poronieniach po więzieniach?”), oskarżania o nieprawdę („chcecie zrobić z Polski katotaliban!”), wyśmiewania, nawet wyzywania czy próby niszczenia kart. Warto, żeby była zawsze z Wami osoba, która jest zdecydowana i potrafi zaczepiającym dobrze odpowiedzieć, uspokoić. Pamiętajcie, że jeśli zrobi się gorąco, warto filmować, żeby mieć w razie czego dowód, a jeśli zostaniecie zaatakowani fizycznie albo ktoś będzie wam groził, to jest to jak najbardziej podstawa do zadzwonienia na policję.
 • Wyślijcie zebrane podpisy na adres podany na karcie.

Jeśli chcesz zbierać sam(a), wśród rodziny, znajomych, w pracy itd. nie ma konieczności zapisania się przez formularz na stronie.

Kamienie będą wołać

Czy wiesz, ze grozi nam zniknięcie z mediów społecznościowych? 

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywac informację o najważniejszych wydarzeniach na froncie walki z aborcją i deprawacją!

   

  Wesprzyj naszą działalność:

  . PLN