Szukaj
Close this search box.

Jak zostać parafialnym bohaterem pro-life? Czyli krótki poradnik, jak dobrze zbierać podpisy pod projektem

Fanpage "Kamienie będą wołać" przygotował dla Was fantastyczny poradnik, jak zacząć zbierać podpisy w swojej parafii. Przypominamy, że trwa zbieranie podpisów pod inicjatywą ustawodawczą "Stop aborcji" i zachęcamy do pobierania karty oraz podpisywania się.
  • Uważnie przeczytaj projekt: założenia ideowe, zmiany w prawie (również to, jak teraz wyglądają fragmenty, które by miały być zmienione), Q&A. Pomyśl, jak krótko „zareklamować” go przed księdzem, a potem podpisującymi.
  • Wejdź na stronę inicjatywy. Zapisz się przez formularz – otrzymasz wtedy tekst ustawy przez maila albo listem tradycyjnym.
  • Pójdź do proboszcza parafii, w której chcesz zbierać. Najłatwiej będzie w dwie lub trzy osoby. Przedstawcie projekt, zapytajcie się, czy zgadza się, żebyście zbierali po Mszach. Jeśli się nie zgodzi, nie atakujcie!
  • Jeżeli się zgodzi, ustalcie kwestie praktyczne: w jakich dokładnie godzinach będziecie, w którym miejscu, czy będziecie mogli pożyczyć z plebanii stolik. Poproście, żeby wspomniał o inicjatywie w ogłoszeniach parafialnych i wskazał, gdzie będziecie stać.
  • Podczas zbierania miejcie wydrukowany tekst zmiany ustawy. Powtórzcie sobie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, np. te o zagrożenie życia matki czy badania prenatalne. Miejcie też duży zapas kartek do podpisów – źle by było, gdyby zainteresowanie przekroczyło wasze oczekiwania i musielibyście odejść wcześniej. Jeśli chcecie, warto zrobić dokumentację fotograficzną albo filmową i wysłać do Fundacji.
  • Przygotujcie się na to, że nie wszyscy będą podchodzili pozytywnie do tego, że zbieracie podpisy. Może to przybrać różne formy: zadawania pytań co najmniej dziwnych („chcecie ciągać kobiety po poronieniach po więzieniach?”), oskarżania o nieprawdę („chcecie zrobić z Polski katotaliban!”), wyśmiewania, nawet wyzywania czy próby niszczenia kart. Warto, żeby była zawsze z Wami osoba, która jest zdecydowana i potrafi zaczepiającym dobrze odpowiedzieć, uspokoić. Pamiętajcie, że jeśli zrobi się gorąco, warto filmować, żeby mieć w razie czego dowód, a jeśli zostaniecie zaatakowani fizycznie albo ktoś będzie wam groził, to jest to jak najbardziej podstawa do zadzwonienia na policję.
  • Wyślijcie zebrane podpisy na adres podany na karcie.

Jeśli chcesz zbierać sam(a), wśród rodziny, znajomych, w pracy itd. nie ma konieczności zapisania się przez formularz na stronie.

Kamienie będą wołać

...

Więcej interesujących treści

Raport: Tak się uśmierca nienarodzonych na świecie

Charlotte Lozier Institute opublikował cykliczny raport „Gestational Limits on Abortion in the United States Compared to International Norms (April 2024)” dotyczący problemu aborcji. Jest on

Wesprzyj naszą działalność:

. PLN