Emmett Till – człowiek, którego zdjęcie zmieniło świat

Od śmierci tego czarnoskórego 14-latka z Chicago wziął swój początek ruch praw obywatelskich, który doprowadził do zniesienia segregacji rasowej w USA.

Emmett Till, bo o nim mowa, został brutalnie zamordowany za to, że zagwizdał na białą kobietę. Otwartą trumnę z jego ciałem zobaczyło 50 000 osób i to okazało się kluczowe dla uświadomienia białym Amerykanom skali prześladowań, jakich doznawali czarnoskórzy obywatele USA. Zdjęcia zmasakrowanego ciała Emmetta są znanym na całym świecie dowodem na okrucieństwo segregacji i wołaniem o sprawiedliwość dla jej ofiar.

Kampania na rzecz zniesienia segregacji powiodła się dzięki szerokiemu zasięgowi i dotarciu do społeczeństwa z prawdą na temat okrutnego traktowania czarnoskórych osób. Dziś tę samą metodę wykorzystuje ruch antyaborcyjny, kiedy posługuje się zdjęciami ofiar – dzieci zabitych poprzez aborcję, aby uświadomić jej okrucieństwo i dotrzeć do społeczeństwa z wołaniem o powstrzymanie rzezi nienarodzonych.

W poniższym filmie można znaleźć wiele analogii do kampanii antyaborcyjnej. Jakie jesteście Państwo w stanie wychwycić?

Zdjęcie: Adam Jones, Ph.D. [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Czy wiesz, ze grozi nam zniknięcie z mediów społecznościowych? 

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywac informację o najważniejszych wydarzeniach na froncie walki z aborcją i deprawacją!

     

    Wesprzyj naszą działalność:

    . PLN