Szukaj
Close this search box.

Dzieci z zespołem Downa w jasnogórskiej szopce.

szopka jasna goraTegoroczna szopka na Jasnej Górze nawiązuje do obchodzonego w Kościele Roku Wiary. Czyni to jednak w nietypowy sposób – obok tradycyjnego przedstawienia sceny Bożego Narodzenia, znalazło się miejsce na skonfrontowanie widza z konkretną rzeczywistością, wobec której jako człowiek wierzący winien zająć określoną postawę.

Naprzeciw postaci Maryi, Józefa i Dzieciątka Jezus umieszczono zdjęcia dzieci z zespołem Downa i podpisami „Moi rodzice nie wiedzieli... Dziś nazywają mnie księżniczką", „Nie jestem dzieckiem źle poczętym", „Dziękuję, że jestem", „Jestem szczęśliwy, a wy?", „Mam zespół Downa. I co z tego?", „Mamusiu, tatusiu, dziękuję za życie".

szopka jasna goraTegoroczna szopka na Jasnej Górze nawiązuje do obchodzonego w Kościele Roku Wiary. Czyni to jednak w nietypowy sposób – obok tradycyjnego przedstawienia sceny Bożego Narodzenia, znalazło się miejsce na skonfrontowanie widza z konkretną rzeczywistością, wobec której jako człowiek wierzący winien zająć określoną postawę.

Naprzeciw postaci Maryi, Józefa i Dzieciątka Jezus umieszczono zdjęcia dzieci z zespołem Downa i podpisami „Moi rodzice nie wiedzieli… Dziś nazywają mnie księżniczką”, „Nie jestem dzieckiem źle poczętym”, „Dziękuję, że jestem”, „Jestem szczęśliwy, a wy?”, „Mam zespół Downa. I co z tego?”, „Mamusiu, tatusiu, dziękuję za życie”. Dzieci na fotografiach są uśmiechnięte jakby chciały zaprzeczyć przekonaniu, że niepełnosprawność jest jednoznaczna z życiową porażką i odbiera szanse na bycie szczęśliwym.

Pośród licznych przedstawień sceny narodzin Jezusa, które można obejrzeć w tych dniach, ta jest szczególnie wymowna. Zamiast czysto sentymentalnego wspomnienia historii z Betlejem, poddany zostaje naszej refleksji konkretny problem – stosunek do ochrony życia osób niepełnosprawnych, a więc rzeczywistość stanowiąca praktyczny test wiary. Szopka na Jasnej Górze A.D. 2012 wyrywa ze świątecznego komfortu i rozleniwienia. Odwiedzającemu, który dopiero co odszedł od obficie zastawionego stołu, nie pozwala pozostać w błogim samozadowoleniu i przypomina, że wiara nie jest tylko systemem filozoficznym czy zbiorem teorii objaśniających świat, ale ma przełożenie na codzienność i podejmowane przez wierzących działania. Pokazuje też, że żadne życie nie jest bezwartościowe i każdemu należy się identyczny szacunek.

Ojcom Paulinom za ten głos w obronie niepełnosprawnych należą się gorące podziękowania. W czasach, gdy wciąż jeszcze w arogancki sposób życie ludzi z zespołem Downa ocenia się jako mniej warte i niezasługujące na pełną ochronę, należy przypomnieć, że do betlejemskiej stajenki ponad 2000 lat temu przybyli zarówno uczeni Mędrcy ze Wschodu jak i prości pastuszkowie z nieodległych pól. Mały Jezus przyszedł bowiem do wszystkich, nikogo nie odrzucając. Tym samym dał nam wzór, jak przyjąć każdego bez wyjątku, także tego, kto cieszy się życiem takim, którego być może w swoim ograniczeniu nie potrafimy zrozumieć.

***

Szopkę można zwiedzać na terenie ogrodu na Jasnej Górze w dni powszednie od godz. 8.00 do 18.00, a w soboty, niedziele i święta od 8.00 do 21.00. Jest czynna do 13 lutego 2013r.
______________________________

Autorka jest mamą 4-letniego Wojtka z zespołem Downa; prowadzi blog kajagodek.natemat.pl

...

Więcej interesujących treści

mezczyzna

Jestem ojcem zabitego dziecka

Jestem ojcem martwego dziecka. Ostatnio codziennie to do mnie wraca, choć minęło już tyle lat.

donald tusk

Kto jest autorem aborcyjnej polityki Donalda Tuska?

„Wszystkie środki, które służą ograniczaniu rozrodczości, powinny być tolerowane albo popierane. Spędzanie płodu
[aborcja]
musi być na pozostałym obszarze Polski niekaralne. Środki służące do

Wesprzyj naszą działalność:

. PLN