Szukaj
Close this search box.

Dokąd prowadzi nas Prawda? Cz. 3 rozważań na Wielki Tydzień

Dzisiaj trzecia część krótkich rozważań na Wielki Tydzień, które będziemy publikować do zbliżających się Świąt.

W poprzednich rozważaniach (część 1, część 2) mówiłem, że możemy odnieść zwycięstwo tylko wtedy, gdy swoją moc będziemy czerpać z Boga. Wywołuje to następne pytanie – jak możemy to zrobić?

Odpowiedź, a właściwie odpowiedzi, znajdują się w opisie Ostatniej Wieczerzy u świętego Jana. Pierwszym warunkiem skorzystania z mocy Bożej jest pokora. Pan Jezus daje apostołom przykład pokory, umywając im nogi i wprost wzywa ich do naśladowania słowami: „Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi to i wy powinniście sobie nawzajem umywać nogi”.

Pokora prowadzi nas do miłości. Traktując z szacunkiem każdego człowieka, a przede wszystkim najbliższych i najbardziej potrzebujących, zbliżamy się do Boga i możemy skorzystać z Jego darów. Pan Jezus daje uczniom przykazanie miłości: Miłujcie się wzajemnie, tak jak Ja was umiłowałem. Miłość jednak nie ogranicza się do uczuć. Mistrz mówi: „Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania będziecie trwać w miłości mojej”.

Świat, który wiele mówi o miłości, odrzuca przykazania nie zabijaj i nie cudzołóż, widać więc, że mówi o miłości fałszywej. Pan Jezus nie ukrywa, że nasza wierność przykazaniom sprowadzi na nas nienawiść świata: „Jeżeli was świat nienawidzi wiedzcie, że mnie wpierw znienawidził”, ale umacnia nas słowami: „Na świecie doznacie ucisku, ale odwagi, Jam zwyciężył świat”. Dzięki miłości możemy podejmować i prowadzić walkę w obronie najsłabszych, mimo prześladowań, które na spotykają.

Pan zapowiada swoje odejście słowami: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”. Uczniowie są zasmuceni, ale Mistrz pociesza ich słowami: „Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy doprowadzi was do całej prawdy”. Pan Jezus zdaje sobie sprawę z naszej słabości i odchodząc z tego świata zapewnia nam pomoc. Duch Święty nas formuje, a sakramenty upodabniają nas do Jezusa. Korzystając z tych pomocy możemy być pewni zwycięstwa. Nie możemy jednak zapominać, że wśród apostołów znajdował się Judasz, a niebezpieczeństwo stania się zdrajcą dotyczy każdego z nas. Więcej na ten temat powiem jutro.

Zachęcam do przekazania wielkopostnej jałmużny na potrzeby ratowania dzieci zagrożonych aborcją i budowania świadomości Polaków na temat aborcji i deprawacji:

Numer konta: 79 1050 1025 1000 0022 9191 4667
Fundacja Pro – Prawo do życia
ul. J. I. Kraszewskiego 27/22, 05-800 Pruszków
Dla przelewów zagranicznych – Kod BIC Swift: INGBPLPW

...

Więcej interesujących treści

Wyrok

KOMENTARZ DO WYROKU

Wesprzyj naszą działalność:

. PLN