Czy zdjęcia ofiar aborcji nieprzyzwoite? 5 razy Sąd Najwyższy uznał że nie, raz, że tak.

Rozpatrując kasację Prokuratora Generalnego, który wnosił o uniewinnienie działacza antyaborcyjnego Adama Brawaty, 3 osobowy skład Sądu Najwyższego pod przewodnictwem sędziego Płóciennika, stwierdził, że zdjęcia ofiar aborcji można uznać za nieprzyzwoite. Sędzia Płóciennik był świadom, że wcześniej pięć składów Sądu Najwyższego stwierdziło, że zdjęcia ofiar aborcji nieprzyzwoite nie są. W odróżnieniu od swoich kolegów uznał, że określenie nieprzyzwoity nie odnosi się tylko do sfery seksualnej lub fizjologicznej, ale może być również zastosowane do obrazów drastycznych. Sędzia nie odnosił się do zarzutów ograniczania wolności wypowiedzi, bo jak stwierdził kasacja Prokuratora Generalnego tej sprawy nie dotyczyła.

Media informujące o wyroku pomijały wcześniejsze uniewinnienia, albo informowały o tym zdawkowo. Aktywistka aborcyjna, Wanda Nowicka, ciesząc się z wyroku, napisała na swoim Twitterze: „Szczątki ludzkie wymagają szacunku, nie używania ich do walki ideologicznej”. Wpis ten doczekał się wielu komentarzy. Oto treść jedynego z nich: „Czyli zabijanie nienarodzonych dzieci jest świetne dopóki nikt nie pokazuje co robicie barbarzyńcy!”.

Sprawiedliwość jest ostoją mocy i trwałości Rzeczypospolitejnapisał przed laty Andrzej Frycz Modrzewski, a sentencja ta jest chętnie przywoływana. Wyrok sędziego Płóciennika wydaje się niesprawiedliwy z kilku powodów. Art. 1 KW stwierdza, że odpowiada za wykroczenie tylko ten, kto popełnił czyn szkodliwy społecznie, zabroniony przez ustawę. Kodeks Wykroczeń nie może zakazywać czynów niedookreślonych. Nie można być skazanym za czyn, który nie wiadomo, czy jest czy nie jest wykroczeniem. Karalność konkretnego czynu musi być jednoznaczna i oczywista – dla każdego obywatela i dla każdego policjanta używającego na co dzień kodeksu wykroczeń. Tymczasem, chociaż kodeks wykroczeń musi być interpretowany ściśle, sąd skazał w oparciu o ogólnikowe, szerokie skojarzenia ze słowem „nieprzyzwoity. Jeśli kilkunastu sędziów Sądu Najwyższego uważa, że zdjęcia ofiar aborcji nie są nieprzyzwoite, to tym bardziej prawo do takiego sądu ma działacz społeczny. Po drugie, zachowań oczywiście nieprzyzwoitych dopuszczają się na skalę masową aktywiści aborcyjnymi, a nikt ich z tego powodu nie ściga.

Niesprawiedliwość tego wyroku i setek innych postępowań przeciwko działaczom antyaborcyjnym ma głębszy charakter. Chodzi bowiem o to, że dzieci w łonach matek są mordowane na skalę masową, a w dodatku jest to fakt publicznie znany. Podżegacze aborcyjni pozostają bezkarni, a prześladuje się ludzi, którzy stają w obronie ofiar.

Funkcjonariusze państwowi, którzy tolerują mordowanie niewinnych i prześladują ich obrońców niszczą porządek prawny Rzeczypospolitej. Dzisiaj pozostają bezkarni. Ale nad sądami ludzkimi, nawet najwyższymi, jest Sąd Boży, przed którym wszyscy zdamy sprawę.

Pomóż nam walczyć z aborcją i deprawacją poprzez wsparcie naszych działań przed sądami.

...

Więcej interesujących treści

Byliśmy na Spotkaniu Młodych w Krakowie!

W ubiegłą niedzielę, 26 listopada, jako Fundacja Pro–Prawo do życia, uczestniczyliśmy w SMAK – Spotkaniu Młodych Archidiecezji Krakowskiej. Był to już drugi raz, kiedy mieliśmy

Rozważania adwentowe 2023 – I 

W Ewangelii na uroczystość Chrystusa Króla, która kończy rok liturgiczny, Pan Jezus przypomina nam o sądzie, który czeka nas na końcu czasów. Każdy z nas

Makabryczne prawo w Michigan

Gubernator stanu Michigan Gretchen Whitmer podpisała ustawy, które znoszą zakaz aborcji przez częściowy poród, eliminują obowiązek przestrzegania zdrowotnych standardów przez placówki aborcyjne oraz nadają im

Wesprzyj naszą działalność:

. PLN