Obrona życia w praktyce – czyli wyjdź z domu i działaj! Zobacz jak robią to w Bydgoszczy

Historia bydgoskiej komórki pro-life sięga roku 2015, gdy wolontariusze bezinteresownie zaangażowali się w zbieranie podpisów pod projektem ustawy zakazującej aborcji w Polsce. Niestety, po tym nastąpiła przerwa do 2017 roku, kiedy Anna Maria Płóciennik przy wsparciu lokalnego koła Młodzieży Wszechpolskiej reaktywowała komórkę w Bydgoszczy.

Zadanie to było trudne ze względu na brak działaczy w strukturach i niewiedzę mieszkańców o tym, że istnieje taka organizacja, jak Fundacja Pro–Prawo do Życia. Wszechpolacy stali się silnym trzonem nowej komórki i wspomagali koordynatorkę w działaniach mających na celu promocję oraz organizację kolejnych akcji.

Rozpoczął się cykliczny Różaniec o odnowę moralną narodu polskiego i w intencji dzieci nienarodzonych, których życie jest zagrożone aborcją. Na Starym Rynku, gdzie miało (i ma do tej pory) miejsce to wydarzenie, zbierało się coraz więcej bydgoszczan: na początku z ciekawości, a potem z wielką chęcią i wdzięcznością dla członków fundacji, że organizują tego typu przedsięwzięcie. Zaczęły odbywać się szkolenia dla pro-liferów, gdzie można pozyskać wiedzę, jak skutecznie walczyć z aborcją. Nie sposób nie wspomnieć o corocznym naszym zaangażowaniu w lokalny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzeciwialiśmy się otwarcie tzw. „czarnym piątkom”. Jeden z naszych protestów z tym związanych został przerwany przez policję mimo legalnego, zarejestrowanego zgromadzenia w trybie uproszczonym.

Pod szpitalem i nie tylko tam!

Zaczęliśmy robić pikiety pod szpitalami, gdzie wykonywane są aborcje. Pojawialiśmy się także w innych ruchliwych miejscach w Bydgoszczy. Przedstawialiśmy społeczeństwu banery, które pokazywały, jak wygląda aborcja. Ponadto korzystanie z nagłośnienia zostało naszym narzędziem w edukacji społeczeństwa.

Na kolejnych różańcach pojawiały się następne osoby chętne do działania w fundacji. Otrzymaliśmy wsparcie od jednego z zakonników bydgoskich „Duchaczy”, który do czerwca 2018 wspierał nas w prowadzeniu modlitwy. Od czerwca 2018 do października bieżącego roku przenieśliśmy się na Plac Wolności z prowadzeniem Publicznego Różańca w związku z pracami remontowymi.

W październiku 2018 Anna Maria Płóciennik przekazała funkcję koordynatora komórki bydgoskiej Norbertowi Wnękowi, który tę funkcję pełni po dziś, zresztą z powodzeniem i sukcesami. Pod jego egidą zbieraliśmy podpisy pod ustawą „Stop pedofilii”, która wymagała od wolontariuszy wiele czasu i umiejętności interpersonalnych, aby przekonać mieszkańców miasta (i nie tylko) do złożenia podpisu. Nadal odbywały się Publiczne Różańce, pikiety antyaborcyjne oraz związane z akcją „Stop pedofilii”.

Podobnie, jak co roku, tego lata pojawiliśmy się na Marszu Życia i Rodziny, gdzie mogliśmy zbierać podpisy oraz rozdawać naklejki związane z akcją. W lipcu zorganizowaliśmy pokaz filmu z historiami kobiet z syndromem poaborcyjnym. Jesteśmy obecni w mediach, nie tylko społecznościowych. Dnia 3 listopada na antenie Radia Pik pojawił się wywiad z naszą wolontariuszką na temat aborcji.

Do fundacji dochodzą kolejni wolontariusze. Nasza działalność się rozwija. Jesteśmy nie tylko współpracownikami, ale i przyjaciółmi. Jeśli chcesz należeć do naszej społeczności, obojętnie, w jakim mieście, wypełnij formularz elektroniczny, znajdujący się na stronie!

Uważasz, że to ważne? Udostępnij znajomym:

Więcej interesujących treści

Wesprzyj naszą działalność:

. PLN